całkowite zachmurzenie
14°
13°
czwartek
fot. Szkoła Podstawowa im.Józefa Lompy w Starczy
Nowe ograniczenia związane ze swobodnym przemieszczaniem się
27 marca 2020 r. | 10:08
2
Reklama

Od 26 marca obowiązują nowe przepisy związane ze swobodnym przemieszczaniem się. Posłuchajcie ekspertów, zostańcie w domach!

Poniżej znajdziecie najważniejsze zmiany.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

PAWEŁ GĄSIORSKI / GOV.pl2 odpowiedzi na “Nowe ograniczenia związane ze swobodnym przemieszczaniem się”

 1. Ariel pisze:

  Ze wzgledu na ładna pogodę byłem dziś z synem i psem na spacerze i placu zabaw obok boiska przejeżdżał a policja i co ? No wiec nic ponieważ panowie policjanci tez potrafią liczyć i wiedza ze sytuacja jest patologiczna patrząc na ilość pseudo zarazen i zgonów względem do populacji danego kraju jest śmieszna . Dla tych wieszczacych koniec świata jest juz za późno bo występuje u nich progresywny zanik mózgu ale cala reszta ma jeszcze jakieś szanse się ogarnąć i zacząć myśleć samodzielnie nie siać paniki i nie zamieszczać wszędzie #siedzenadupie

  5
  1
 2. Taki sobie ja pisze:

  Pana Paweł ma w dupie RODO, liczy się artykuł…

  3
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *