zachmurzenie duże
16°
13°
piątek
mat. wyborczy
7.04.2024 – NASZA SZANSA NA ZMIANĘ!
05 kwietnia 2024 r. | 23:00
1
Reklama

ZRÓBMY TEN KROK WSPÓLNIE DLA NASZEJ GMINY STARCZA!

Drodzy Mieszkańcy,

Już w najbliższą niedzielę otrzymamy okazję, aby dokonać realnej zmiany w naszej Gminie Starcza. Nadchodzące wybory to moment, w którym każdy głos może zadecydować o przyszłości naszej społeczności.

Przypomnijmy sobie wybrane „sukcesy” obecnych władz, które tak naprawdę są ich największymi porażkami:

„Sukces” 1 .Wójt - rekordowa pensja, rekordowe rozczarowanie? W najmniejszej gminie śląskiej nasz Wójt bije rekordy...w wysokości wynagrodzenia!

„Sukces” 2.Gwałtowny wzrost płac w Urzędzie Gminy - koszty a efektywność: W ostatnich pięciu latach wydatki na wynagrodzenia w naszym Urzędzie Gminy skoczyły z 1,109 mln PLN do 3,163 mln PLN, oznaczając wzrost o ponad 300%. Mimo znacznych inwestycji w płace, mieszkańcy nie odczuli proporcjonalnej poprawy w jakości obsługi czy efektywności działań urzędu.

Czas zadać pytanie: za co dokładnie zapłaciliśmy, na co idą nasze pieniądze i jakie przynoszą rezultaty?

Kolejne „sukcesy” to wyjaśniają

„Sukces”3. Ranking Gmin Wiejskich - miejsce, które zobowiązuje do refleksji: W Rankingu Gmin Wiejskich do 20 tys. mieszkańców za 2022 rok, nasza gmina Starcza zajmuje 112. miejsce na 129 w województwie śląskim. Szczególnie niepokojące jest nasze 124. miejsce w kategorii wydatków na kulturę oraz ostatnie w planowaniu przestrzennym. Te liczby mówią same za siebie i powinny skłonić nas do zadania pytania: czy takie wyniki odzwierciedlają gminę, jaką chcemy budować i przekazywać przyszłym pokoleniom?

„Sukces”4.  "Najlepsze" wdrożenie programu "Rodzina na swoim": W naszej gminie program "Rodzina na swoim" zdaje się mieć zupełnie nowe znaczenie. Zamiast wspierać dążenia do samodzielności mieszkaniowej, program wydaje się służyć przede wszystkim zatrudnianiu członków rodzin „Władzy” w strukturach gminnych. W tym unikalnym podejściu udało nam się osiągnąć rekord – nigdzie indziej nie pracuje w urzędach i jednostkach zależnych tylu członków rodzin. To rodzi pytania o transparentność i sprawiedliwość w naszej lokalnej polityce zatrudnienia. Czy taki model "rodziny na swoim" odpowiada oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców?

„Sukces” 5. Komisja Skarg i Wniosków: Słuchanie bez słyszenia? Pomimo kluczowej roli w rozpatrywaniu skarg, nasza Komisja Skarg i Wniosków zdaje się omijać najważniejszy etap - wysłuchanie strony skarżącej. Czy możemy mówić o sprawiedliwości, gdy nasz głos jest ignorowany? Jaką wartość mają procedury, jeśli pomijają one sedno dialogu ?Wielu z Państwa w rozmowach z nami zgłaszało, że pomimo wielokrotnych zgłoszeń, rozmów sprawy nie są załatwiane w Gminie – czy tak powinno być?

„Sukces” 6. Nowy budynek Urzędu Gminy: Nowe etaty potrzebowały miejsca. Chluba gminy, a może pomnik zbytku i przepychu. W temacie krótkich godzin pracy uniemożliwiających osobom pracującym załatwienie spraw – zmian nie widać ☹. Czemu nikt nie zapytał mieszkańców co jest dla nich priorytetem ? A może dla Nas ważniejsze były: żłobek, bezpieczne ujęcie wody, odśnieżanie chodników, sprawność hydrantów, oświetlenie ulic? Wydaje się, że urzędnicy zadbali o swoją wygodę, zapominając o potrzebach mieszkańców.

Sukces 7. Kryzys wody pitnej: Komunikacja czy dezinformacja? Kiedy nasza gmina stanęła w obliczu zanieczyszczenia wody bakterią coli, oczekiwano szybkiej i transparentnej reakcji. Zamiast tego, mieszkańcy zostali zasypani półprawdami i dezinformacją. Brak jasnej komunikacji i skutecznych działań w krytycznej sytuacji zdrowotnej to nie tylko niepowodzenie logistyczne, ale przede wszystkim moralne. Jak możemy ufać władzom, które nie potrafią zadbać o nasze podstawowe potrzeby?

„Sukces” 8. Komisja Rewizyjna: Kontrole, które nie kontrolują? Komisja Rewizyjna powinna być naszym gwarantem prawidłowości działań samorządu, czy tak jest w praktyce? Jeśli nie wykryła żadnych nieprawidłowości, to albo żyjemy w idealnej gminie, albo – co bardziej prawdopodobne – kontrole nie są prowadzone zgodnie ze statutem gminy. Gdy nadzór zamienia się w fikcję, mieszkańcy pytają: kto pilnuje pilnujących?

Sukces9. Radna globtroterka: Mandat bez granic? Radna, która spędza więcej czasu poza granicami kraju niż w obrębie gminy, a przed wyborami wraca i znowu startuje – czy tak powinno być? Jak można skutecznie reprezentować interesy mieszkańców, będąc nieobecnym? Czy mandat radnego to tytuł, czy odpowiedzialność za dobro wspólnoty?

Sukces 10. Radny ze Starczy: Umowy, które łamią zasady. Radny ze Starczy został pozbawiony mandatu po tym, jak ujawniono, że podpisał umowę z Urzędem Gminy Starcza, łamiąc przepisy. To nie tylko kwestia jednego mandatu; to sygnał dla mieszkańców, że przejrzystość i uczciwość w lokalnym samorządzie wymagają stałej uwagi. Czy chcemy, by naszą gminę reprezentowali ludzie, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad etyki i prawa? To nie jedyny taki przypadek – patrz BIP Gmina Starcza spis umów za 2021.

Sukces11. Ewidencja szamb: Odpowiedzialność przekładana na przyszłość. W bieżącej kadencji uniknęliśmy kary za nieterminowe wprowadzenie ewidencji szamb i niewłaściwy nadzór nad ściekami, ale to nie zwycięstwo. To opóźnienie oznacza, że problem zostanie przekazany kolejnym władzom, obciążając przyszłe pokolenia. Gdy obowiązki stają się "gorącym kartoflem" przerzucanym z rąk do rąk, cała społeczność traci. Czy tak powinna wyglądać troska o środowisko i zdrowie publiczne w naszej gminie?

Sukces 12. Radni: Brak aktywności, przekłada się na brak efektów. jedynie dwóch radnych z koła "Wspólnie dla Naszej Gminy" złożyło w tej kadencji interpelacje, wnioski i zapytania - co z resztą? Czy pozostali radni zapomnieli, że reprezentują mieszkańców i mają obowiązek działać na ich rzecz? Nasza gmina zasługuje na radnych, którzy swoimi działaniami realnie wpływają na poprawę jakości życia w naszej gminie.

Sukces 13. Nadzór wojewody: Odrzucenie uchwał, brak zaufania. Nigdy wcześniej w historii naszej gminy nadzór wojewody nie unieważnił tak wielu uchwał Rady Gminy. To nie tylko problem proceduralny, ale także wyraz braku znajomości i przestrzegania prawa, a dla mieszkańców powód do braku zaufania do podejmowanych działań.  Czy decyzje podejmowane przez Radę są rzeczywiście w interesie społeczności, czy może wymagają pilnego przejrzenia i poprawy?

Wybory są WOLNE i  TAJNE! Możesz głosować na każdego kandydata, niekoniecznie tego, któremu podpisałeś listę poparcia! Wszelkie naciski służbowe lub inne oraz próby przekupstwa są czynami zabronionymi!

Stoimy u progu decyzji, która może zaważyć na losach naszej gminy na kolejne lata. Nie pozwólmy na stagnację i regres. Nie pozwólmy, by kolejne lata były powieleniem błędów i zaniedbań, które obserwowaliśmy dotychczas.

Zasługujemy na władze, które będą efektywnie zarządzać, słuchać głosu mieszkańców i działać z prawdziwą troską o wspólne dobro.

Głosujmy za zmianą! Za nową jakością! To my, mieszkańcy, mamy prawdziwą moc dokonania zmiany.

Nie zmarnujmy tej szansy!

Sfinansowano ze środków KWW Wspólnie dla Naszej Gminy StarczaJedna odpowiedź do “7.04.2024 – NASZA SZANSA NA ZMIANĘ!”

 1. Rybka pisze:

  Rodzina na swoim – walka z nepotyzmem i na każdym spotkaniu ten sam, krzyczący Pan, zachowując się mega agresywnie w swoich wypowiedziach.
  Pytań pewnie byłoby więcej, ale z racji tego, że ten facet był na każdym spotkaniu i wszędzie się tak dziwnie zachowywał, cóż…

  Nie wiem kto to i czyja to rodzina albo jaki ma cel w tym wszystkim? Może ma obiecana funkcje jakiegoś doradcy? Nie mam pojęcia.

  Tak czy siak, odstrasza. Odstrasza od kandydatów i od brania udziału w spotkaniach. Byłam na kilku.
  Że właśnie o zadawaniu pytań nie wspomnę.
  Strach, bo można tego Pana zdenerwować. Mega negatywne wrażenie pozostawia taka postawa po takim spotkaniu.

  A szkoda.

  13
  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *