zachmurzenie duże
28°
25°
środa
Bezpiecznie nad wodą – „Misie i dzieci toną po cichu”
17 lipca 2020 r. | 11:12
0
Reklama

Słoneczna pogoda i wysoka temperatura zachęcają do skorzystania z wypoczynku nad wodą, a zwłaszcza do schłodzenia się w niej podczas kąpieli. Warto jednak pamiętać, aby robić to rozsądnie. Rokrocznie w polskich wodach dochodzi do utonięcia blisko pół tysiąca osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol i brawura. Akcja profilaktyczna „Misie i dzieci toną po cichu" ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu nad wodą podczas sprawowania opieki nad najmłodszymi.

09 lipca 2020 roku ruszyła kampania profilaktyczno-informacyjna "Misie i dzieci toną po cichu". Pomysłodawcą jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przy współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa i Starostwem Powiatowym w Częstochowie. Do akcji włączyli się również KRUS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie, częstochowski Zespół Interdyscyplinarny ds Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie oraz Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Utonięcie to trzecia pod względem policyjnych statystyk przyczyna śmierci dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Niezmiennie jednak od lat najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol i brawura. Do tragedii może doprowadzić spożywanie alkoholu przed i w trakcie kąpieli. Często zbytnio ufamy własnym umiejętnościom. Niestety zdarza się również, że spędzając czas wolny nad wodą i opiekując się dziećmi, to właśnie opiekunowie spożywają alkohol, co przyczynia się do zmniejszenia poświęcenia uwagi dzieciom, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie.

Dziecko nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Maluchy nie czują strachu przed wodą, zwykle jedynie zachwyt, ciekawość i fascynację. Bardzo ważna jest rola opiekuna, który odpowiada za wyjaśnienie dziecku zasad bezpieczeństwa nad wodą i ustalenie, co można, a czego nie można robić. Należy zawsze strzec dzieci bawiących się na plaży, a szczególnie wchodzących do wody.

Zazwyczaj większość z nas bazując na wiedzy z filmów i seriali wyobraża sobie, że osoba tonąca rozpaczliwie woła o pomoc, wymachuje rękoma i głośno krzyczy. Jednak w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Najczęściej toniemy po cichu, po wyczerpującej i wytężonej walce o każdy łyk powietrza, która trwa najwyżej kilkanaście sekund. Z perspektywy zwykłego obserwatora różnica między wygłupami czy zabawą, a walką o życie może być niezauważalna. Dlatego czasem trudno odróżnić obie te rzeczy. Nie należy zatem lekceważyć pracy i pouczeń ratownika, który dzięki doświadczeniu potrafi czasem w ostatnich chwili zapobiec tragedii.

Akcja ma na celu przede wszystkim uświadomić, że alkohol i bezpieczeństwo nad wodą to nieodpowiedzialność niosąca za sobą niebezpieczeństwo, kalectwo, a czasem śmierć.

By wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień warto kierować się podstawową zasadą bezpieczeństwa.

Piłeś nie wchodź do wody, opiekujesz się dziećmi – nie pij! /KMP w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *