bezchmurnie
28°
26°
piątek
Dom za miastem – czy to dobre rozwiązanie?
09 września 2023 r. | 12:53
0
Reklama

Już nie mieszkanie w centrum, a dom za miastem coraz częściej jest marzeniem i symbolem życiowej stabilizacji. Wpływ amerykańskiej kultury zaszczepił w nas tęsknotę za mieszkaniem na przedmieściach, w sporym oddaleniu od centrum. Pandemia pokazała, że rozwiązanie to ma nowe, niedostrzegalne wcześniej plusy. Współcześnie dużo bardziej cenimy sobie kontakt z naturą i czyste otoczenie. Właśnie dlatego spora część Polaków chcących znaleźć miejsce do życia decyduje się na dom na dalekich przedmieściach lub na wsi. Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie, a kiedy można żałować tej poważnej decyzji? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom mieszkania w domu za miastem.

Dom to styl życia, czyli o plusach życia z dala od gwaru miasta

Choć różnice między wsią a miastem coraz wyraźniej się zacierają, wciąż istnieją sfery życia, które trudno porównać w tych dwóch przestrzeniach. Na dom decydują się zwykle rodziny, które w ten sposób mogą sobie pozwolić na większy metraż. Życie nawet na bliskich przedmieściach nie będzie wygodne, jeśli nie mamy auta. Szukanie domu poza centrum wiąże się z oddaleniem i pewną izolacją, choć oczywiście wszystko zależy od konkretnych warunków. Mieszkańcy dzielnic o wolnostojącej zabudowie, na przykład szeregowej, nie muszą bać się samotności. Powinni być jednak samodzielni i mobilni. Dom poza miastem daje często spokój i ciszę za cenę mniej rozwiniętej infrastruktury.

Tym, co przyciąga ludzi za miasto i na wieś oraz sprawia, że popyt w segmencie domów wciąż jest duży, są wspomniane już ceny. Nieruchomości wolnostojące na terenach wiejskich lub w sąsiedztwie małych miast potrafią być o kilkanaście procent tańsze niż mieszkania w centrum lub domy na terenach metropolii. Ceny domów w Częstochowie i jej okolicach można bez problemu porównać tutaj.

Kolejnym ważnym plusem jest przestrzeń i swobodniejszy dostęp do terenów zielonych. To przekłada się na czystsze środowisko i pomaga zredukować stres. Korzystanie z uroków własnej posesji czy życie w sąsiedztwie lasu z pewnością sprzyja zdrowiu.

Tereny wiejskie i przedmieścia są z reguły bardziej bezpieczne niż duże miasta. Jeśli w pobliżu znajdują się odpowiednie szkoły, mogą być dzięki temu wymarzonym miejscem do wychowywania dzieci. Wolniejsze tempo życia, mniejszy hałas i czystsze powietrze to dla wielu decydujące atuty. Nic więc dziwnego, że obecnie centra większych miast się wyludniają, a wzrost liczby mieszkańców rejestrują mniejsze miasta i tereny wiejskie.

Bariery i trudności związane z domem za miastem

Odległość od najbliższego miasta lub jego centrum niesie za sobą oczywiste koszty. Przede wszystkim są to dojazdy do szkoły, biura, lekarza czy galerii handlowej. Model pracy zdalnej wzmocnił popyt na domy. Jednak osoby, które muszą dojeżdżać, będą narażone na dodatkowe straty czasu i pieniędzy. Jeśli bogactwo miejskiej infrastruktury ma dla nas duże znaczenie, przeprowadzka na przedmieścia może okazać się szokiem.

Szkoły, przedszkola i żłobki to ważne miejsca dla rodzin. Jeśli nie ma ich w okolicy lub dotarcie do nich zabiera dużo czasu, jest to oczywisty koszt, który musimy być gotowi ponieść. Warto o tym pomyśleć nie tylko na etapie edukacji początkowej. Dobre szkoły średnie i uczelnie znajdują się zwykle w dużych miastach. Plan dotyczący tego etapu powinien powstać jeszcze przed decyzją rodziny o kupnie domu.

Posiadanie domu wiąże się też z zupełnie innymi obowiązkami niż mieszkanie w bloku. O domu mówi się jak o stylu życia, ponieważ wymaga od nas więcej. Wybierając zabudowę wolnostojącą, decydujemy się na samodzielne dbanie o całą nieruchomość. Dla jednych jest to przyjemność i sposób na relaks, dla innych może być jednak bardzo kłopotliwe. Własna posesja to wiele szans i ciekawych możliwości. Wokół domu możemy założyć ogród lub trzymać zwierzęta. Wszystko to jednak wiąże się z konkretnymi obowiązkami. Przywiązuje nas też do miejsca, ponieważ pusty dom szybko niszczeje, a rośliny czy zwierzęta potrzebują stałej opieki.

Mała społeczność niesie za sobą brak anonimowości. Jeśli lubimy zgubić się w tłumie, życie na przedmieściach może być dla nas ciasne lub duszne. Z drugiej strony wiele osób bardzo ceni sobie zgraną, małą społeczność, jaką mogą tworzyć sąsiedzi i z powodzeniem korzysta z jej wsparcia. W tej kwestii wszystko zależy od naszych upodobań i oczekiwań. Odpowiednia nieruchomość może nam dać wiele prywatności i pomóc stworzyć zaciszną przestrzeń, jakiej zawsze szukaliśmy.

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, warto dobrze przyjrzeć się swoim potrzebom i priorytetom. Dla osób, które kochają atmosferę dużego miasta, przeprowadzka na przedmieścia może być trudną zmianą. Jeśli jednak czujemy, że zmęczyło nas tempo życia w metropolii, warto rozważyć takie rozwiązanie.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *