bezchmurnie
13°
piątek
Gmina bez żadnych inwestycji
05 sierpnia 2017 r. | 12:21
2
Reklama

Gmina Starcza jest najmniejszą gminą w powiecie częstochowskim. To nie zmienia faktu, że gmina ta nie do końca rozwija się tak, jakby sobie tego życzyli Mieszkańcy. Ekipa Wójta Wiesława Szymczyka robi wszystko, by nic nie robić, co później odzwierciedla się w różnego rodzaju rankingach. Tak też jest w rankingu dochodów gmin serwisu samorządowego PAP przygotowanego na podstawie danych z GUS z 2016 roku.

W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę zarówno dochody własne - czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT - ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Starcza z sumą dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 3 642,47 zł znalazła się na 1820 miejscu na 2478 gmin!

Główną przyczyną jest brak funduszy zewnętrznych na różnego rodzaju inwestycje. W Starczy nie ma praktycznie gminnych inwestycji. No chyba, że weźmiemy pod uwagę inwestycje, które realizuje na terenie gminy powiat.

Najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam poziom 47 709 zł. Jest to ponad 12 razy więcej niż średnio w gminach i niemal 17 razy więcej niż Komprachcicach, gminie wiejskiej w woj. opolskim, gdzie dochody per capita były najniższe (2 822 zł).

PAWEŁ GĄSIORSKI

 2 odpowiedzi na “Gmina bez żadnych inwestycji”

 1. Piłkarz pisze:

  Nic nie robić, leniuchować

  0
  0
 2. mieszkaniec pisze:

  A piłkarz to się rozejrzy wokół siebie (teren gminy obszerny nie jest) przebudowa dróg gminnych w miejscowości Własna, Klepaczka albo o czym komentujący zgodnie z podpisem wiedzieć powinien budowa boiska treningowego “Czarnych” to inwestycje prywatne? Raczej nie. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *