zachmurzenie duże
22°
20°
czwartek
To nie NASA! To Geofizyka prowadzi badania geologiczne na terenie gminy Starcza
27 kwietnia 2022 r. | 11:00
0
Reklama

Na terenie gminy Starcza, w okolicach Łyśca, od kilku dni można zauważyć "kosmicznie" wyglądające samochody z toruńską rejestracją. To pracownicy firmy Geofizyka Toruń S.A., którzy prowadzą badania na terenie m.in. gminy Starcza.

Poniżej oficjalna informacja w tym zakresie.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Geofizyka Toruń S.A. wykonuje obecnie profil sejsmiczny 2D dla Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Środowiska projektu robot geologicznych (Decyzja z dn. 2.10.2020 r.)

Celem przedsięwzięcia badawczego jest interpretacja wgłębna budowy geologicznej północnej części bloku górnośląskiego. Obszar badań obejmuje powiaty będziński, częstochowski, lubliniecki i tarnogorski oraz gminy: Będzin, Blachownia, Bobrowniki, Czeladź, Konopiska, Mierzęcice, Ożarowice, Psary, Starcza i Woźniki.

Zakończenie prac badawczych planowane jest na połowę maja 2022 roku.

Podstawę badań, prowadzonych przez Geofizykę Toruń, stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Wynik badania daje wiedzę o strukturze geologicznej badanego rejonu. W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG.

Badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków. Pomiary prowadzi się w bezpiecznych odległościach od budynków i infrastruktury. Dodatkowym zabezpieczeniem jest prowadzony ciągły monitoring fali sejsmicznej, prowadzony przy pomocy specjalistycznych urządzeń PPV, co wyklucza jakiekolwiek niekorzystne oddziaływanie badań na otoczenie.

Przed rozpoczęciem właściwych prac geofizycznych przedstawiciele Spółki kontaktują się z właścicielami poszczególnych nieruchomości, na których planowane są przejazdy specjalistycznych maszyn lub tymczasowa instalacja czujników geofonowych. Przedstawiają planowany zakres prac oraz spisują stosowne porozumienia na wstęp.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *