pochmurnie
25°
20°
poniedziałek
Nikt nie chce danych wyborców z gminy Starcza
27 kwietnia 2020 r. | 10:28
1
Reklama

Sekretarz Gminy Starcza Ilona Ciura poinformowała, że gmina nie otrzymała żadnego polecenia od Wojewody bądź Poczty Polskiej udostępnienia danych osobowych mieszkańców.

Przypomina, że kilka dni temu na adres urzędów w całej Polsce zostało przesłane anonimowe pismo z adresu Poczty Polskiej, w której nadawca zwrócił się do prawie wszystkich gmin w Polsce, o przekazanie danych osobowych – spisu wyborców w każdej gminie. Chodzi m.in. o numery PESEL, adres zamieszkania, imiona i nazwiska. Dane te miałyby być przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres mailowy podany przez nadawcę.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelują, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

Mam nadzieję, że w przypadku otrzymania takiego polecenia, gmina postąpi zgodnie z prawem.

PAWEŁ GĄSIORSKIJedna odpowiedź do “Nikt nie chce danych wyborców z gminy Starcza”

  1. Kasia pisze:

    Przecież już dawno ma te dane od 22.04 udostępnili wszystkie PESEL mają od ministrostwa cyfryzacji

    5
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.