pochmurnie
15°
14°
niedziela
Pierwsze ćwiczenia rotacyjne WOT na Śląsku
29 listopada 2018 r. | 11:11
1
Reklama

Za nami pierwsze szkolenia rotacyjne w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy w październiku składali wojskową przysięgę przyjechali na weekend do Gliwic by rozpocząć szkolenie rotacyjne. Po szkoleniu stricte wojskowym czas na szkolenie z pomocy cywilom. Blisko 300 żołnierzy OT miało uczyło się pomocy w czasie wypadku drogowego, utraty przytomności czy też jak uratować osobę tonącą. Instruktorami byli nie tylko żołnierze, ale i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- W sytuacji gdy zagrożone jest ludzkie życie trzeba się wykazać wielkim opanowaniem i wiedzieć co robić – przyznaje szeregowy Maciej Ciepiel uczestniczący w szkoleniu. Jak dodają jego koledzy, tego typu szkolenie powinno odbywać się często by konkretne nawyki weszły w krew i pamięć mięśniową. - dzięki temu nawet silnym stresie będziemy mogli zareagować – podkreślają śląscy terytorialsi.

Gdy zapadł zmrok żołnierze z mapami i kompasami wyruszyli do lasu by tam poznać podstawowe zasady przetrwania. Docierając do kolejnych punktów, których współrzędne otrzymywali od dowódcy dowiadywali się po kolei między innymi jak rozpalić ogień czy też zdobyć wodę.

Całą trasę pokonywali w ciemności – czerwone światło czołówki zapalali tylko by sprawdzić na mapie cel i swoją pozycję.

Kolejne szkolenia rotacyjne już w grudniu. Do końca roku w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służyć będzie ponad 400 żołnierzy.Jedna odpowiedź do “Pierwsze ćwiczenia rotacyjne WOT na Śląsku”

  1. Witold pisze:

    PiSowska degrandolada za pieniądze podatników

    1
    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *