zachmurzenie duże
24°
22°
sobota
fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie
Powiat zbada swoich mieszkańców
27 lipca 2020 r. | 10:40
0
Reklama

Starosta Częstochowski Krzysztof Smela i Prezes Zarządu INTER MAX Sp. z o.o. Krzysztof Janik podpisali umowę inicjującą rozpoczęcie Programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego na lata 2020-2021.

22 lipca w Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Zarządu Powiatu Częstochowskiego i przedstawicieli Spółki INTER MAX.

Głównym celem podjętego działania są nasi mieszkańcy, ich życie i zdrowie. Zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego we wczesnym stadium zaawansowania jest podstawą do zwiększenia szans na przeżycie pacjenta. Wykonanie kolonoskopii z usuwaniem polipów prowadzi do zmniejszenia zapadalności na raka jelita grubego od 76% do nawet 90%. W tym miejscu muszę podkreślić, że rozpoczynający się dziś program nie jest pierwszym działaniem powiatu w ramach profilaktyki zdrowotnej. W latach wcześniejszych uruchomiliśmy program szczepień przeciwko wirusowi HPV wśród dziewczynek zamieszkujących powiat częstochowski. Efektów tych działań nie da pokazać się w ciągu roku od wprowadzenia. Efektem tych działań będą uratowane ludzkie życia – mówi starosta Krzysztof Smela.

Program skierowany jest do mieszkańców powiatu częstochowskiego, którzy spełniają następujące kryteria wiekowe:
• osoby w wieku 50-65 lat, dla populacji bezobjawowej, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
• osoby wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
• Osoby w wieku 25-49 lat, u których występuje zespół Lyncha.

Miejscem udzielania świadczeń w ramach realizacji programu będzie NZOZ INTER-MED - przychodnia lekarska mieszcząca się przy ulicy 1 Maja 27 w Częstochowie.

Większość mieszkańców najchętniej na każdą dolegliwość chciałoby jedną tabletkę, niestety tak się nie da. Czasami trzeba zmienić tryb życia, zrobić badania. Ten cały proces, który został dzisiaj zainicjowany podpisem umowy na realizację tego niełatwego zadania, będzie realizowany w naszych murach pod nadzorem częstochowskiego starostwa. Profilaktyka jest bardzo ważna. To, co zaczynamy robić, skutkuje kilkoma konsekwencjami, po pierwsze przedłuża się życie, po drugie poprawia się komfort życia, bo to życie nie musi być wcale wypełnione ciężką chorobą – wyjaśnia dr Krzysztof Janik.

Rak jelita grubego to w krajach europejskich jeden z najbardziej rozpowszechniony typów nowotworu. Rozwija się powoli, zwykle kilkanaście lat. Badania profilaktyczne, kształtowanie świadomości potrzeby badania się, a przede wszystkim stwarzanie mieszkańcom naszego Powiatu warunków do dbania o własne zdrowie ma kluczowe znaczenie w kontekście zmniejszania zapadalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów.

Program realizowany będzie w latach 2020-2021. Objętych nim zostanie 300 osób rocznie z populacji docelowej. Do badania nie będą kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat. /Powiat Częstochowski/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *