zachmurzenie duże
22°
20°
czwartek
Przez większą ilość zgonów, będzie wyższa emerytura
30 marca 2022 r. | 11:48
0
Reklama

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w niej danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o świadczenie. Przez większą liczbę zgonów, emeryci otrzymają wyższe emerytury.

Tylko w ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r. oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych.

Prof. Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że dane zawarte w tablicy GUS są niezbędne do obliczenia wysokości emerytury. Aby obliczyć wysokość świadczenia należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy.

- Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 procent, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 procent niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tysięcy złotych otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 złotych, czyli większej o 74,36 złotych. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tysięcy złotych uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 złotych czyli większej o 101,04 złotych – wylicza prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS.

Zaznacza przy tym, że ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia. Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *