zachmurzenie duże
środa
Śląskie: Miliony na walkę z niską emisją i rewitalizację
02 lutego 2018 r. | 18:25
3
Reklama

Zarząd Województwa wybrał kolejne projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Łączna kwota ich dofinansowania wynosi prawie 150 mln zł.

W subregionie północnym dotację otrzyma 5 inwestycji dotyczących budowy i przebudowy infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Decyzją Zarządu zwiększono kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji, która wynosi 12,1 mln zł. Wśród wybranych projektów znajdują się: budowa infrastruktury służącej do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie miasta Częstochowy – 2,9 mln zł, zmniejszenie niskiej emisji w Myszkowie poprzez dostawę i montaż instalacji solarnych w budynkach jednorodzinnych – 4,3 mln zł, projekt Słoneczna Dąbrowa Zielona – 1,1 mln zł, budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej w gminie Dąbrowa Zielona – 0,7 mln zł i dostawa i montaż ogniw fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych w gminie Myszków – 3,1 mln zł. Na liście rezerwowej czeka kolejnych 14 projektów, które w razie pojawienia się wolnych środków będą mogły zostać wybrane do dofinansowania.

„Podjęcie w zeszłym roku, zaraz po Małopolsce, uchwały antysmogowej to był tylko pierwszy krok. Niezbędne są kolejne. Z jednej strony uparcie kładziemy nacisk na edukację, z drugiej nie możemy odwracać się plecami od inwestycji, które są proekologiczne, a jednocześnie gwarantują ograniczenie niskiej emisji” – tłumaczy Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

W subregionie centralnym, w ramach konkursu na dofinansowanie inwestycji związanych z rewitalizacją obszarów zdegradowanych, Zarząd Województwa również zdecydował się podnieść alokację na konkurs, co umożliwiło wybór kolejnych 4 projektów z listy rezerwowej. Łącznie dofinansowanie otrzymają zatem 22 inwestycje, a 3 inwestycje znajdują się nadal na liście rezerwowej. Wysokość dofinansowania z RPO WSL dla wybranych projektów wynosi ok. 121,6 mln zł.

Wśród projektów wskazanych do dofinansowania znajduje się m.in. rewitalizacja wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne. Wartość dofinansowania to prawie 26,5 mln zł. Rewitalizacja obejmie też przestrzenie miejskie np. chorzowski rynek, gdzie dofinansowanie to prawie 7,7 mln zł, czy centrum Sosnowca – 3,3 mln zł oraz rewitalizację obiektów „Muszelka” oraz MDK w sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz – 11,1 mln zł, a także rewitalizację parku Bogucickiego w Katowicach – 5 mln zł, czy przebudowę zdegradowanego obszaru centrum gminy Mikołów z dofinansowaniem 6,3 mln zł.

Dzięki temu, że w RPO WSL projekty z obszaru rewitalizacji mogą liczyć na podniesienie poziomu dofinansowania do 95 proc. wydatków kwalifikowalnych, ogółem do projektodawców w tym konkursie trafi kwota 135,6 mln zł. Te dodatkowe 10 proc. dofinansowania, to środki pochodzące z budżetu państwa, zapewnione przez Zarząd Województwa w ramach Kontraktu Terytorialnego na inwestycje wspierające proces rewitalizacji wynikający z gminnych programów rewitalizacji.

Zarząd wybrał również do dofinansowania projekt złożony w ramach ścieżki pozakonkursowej - OSI Bytom. Jego przedmiotem jest uruchomienie mieszkań chronionych z zapleczem treningowym dla mieszkańców DPS dla dorosłych oraz osób przewlekle psychicznie chorych. Wysokość dofinansowania dla tego projektu wynosi 2,1 mln zł. i również pokryje 95 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Niestety, i tym razem Gmina Starcza nie wzięła udziału w tych konkursach. /Slaskie.pl/3 odpowiedzi na “Śląskie: Miliony na walkę z niską emisją i rewitalizację”

 1. obserwator pisze:

  Tak mi się zdaje, że ten artykuł jest przykrywką wpadki, jakim jest poprzedni artykuł-dubel o nagrodach dla urzędników. Adminie, tej wpadki nie zakryjesz. Po prostu przeproś.

  0
  0
 2. top pisze:

  Na Starczy nie majav czasu na konkursy tylko mysla jak pesje sobie podniesc .

  0
  0
 3. Łysiec pisze:

  Myślą k swoich wysokich pensjach j nagrodach

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *