bezchmurnie
13°
piątek
Uwaga na fałszywych policjantów!
08 czerwca 2018 r. | 08:42
0
Reklama

Policjanci z częstochowskiego wydziału zwalczającego przestępstwa przeciwko mieniu apelują do osób starszych i samotnych, aby nie dały się oszukać metodą na policjanta, wnuczka czy prokuratora. Tylko w miniony weekend aż dwie mieszkanki Częstochowy straciły sporą ilość gotówki myśląc, że przysłużą się w ten sposób w leczeniu rzekomych ofiar wypadków lub pomogą uniknąć swoim bliskim pójścia do więzienia.

W miniony piątek oficer dyżurny z komisariatu III w Częstochowie otrzymał zgłoszenie oszustwa. Jak ustalili śledczy do 84-letniej mieszkanki bloku na Tysiącleciu zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę i oświadczyła, że miała wypadek. Potrącona miała być mała dziewczynka, na której leczenie potrzebne są pieniądze. Całość historii uwiarygodniała rozmowa z podszywającą się pod policjantkę oszustką, której pokrzywdzona przekazała 12 tys. zł. Niestety 84-latka skontaktowała się z rodziną dopiero po całej „akcji” i wtedy okazało się, że padła ofiarą przestępców.

W sobotę doszło do podobnego zdarzenia. Tym razem wnuczek 83-latki zamieszkałej w ścisłym centrum Częstochowy miał spowodować wypadek. Fałszywy prokurator wytłumaczył seniorce, że jako sprawca zdarzenia drogowego jej wnuczek pójdzie do więzienia. Można jednak uniknąć aresztu, ale do tego potrzebne są pieniądze. Starsza kobieta przekazała oszustom 9 tys. zł, a kiedy skontaktowała się z prawdziwymi krewnymi wyszło na jaw, że została perfidnie oszukana.

Apelujemy, w szczególności do osób starszych, o ostrożność!
- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,
- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie komukolwiek pieniędzy,
- nie działaj pochopnie pod presja czasu,
- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób, NATYCHMIAST POWIADOM O TYM POLICJĘ pod numerem 997 lub 112. /KMP w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *